Nie tak zamierzchła epoka, kiedy to jedna para butów wystarczyła - bo często też po prostu wystarczyć musiała - do uprawiania przynajmniej kilku dyscyplin sportu, powoli odchodzi do lamusa. I nie ma to nic wspólnego ze snobizmem.
Wraz z intensywnym rozwojem sportu zawodowego, mniej więcej od końcówki lat 90. ubiegłego stulecia, w błyskawicznym tempie postępuje także rozwój technologii sportowych, które przekładają się na poziom oferowanego sprzętu. Obecnie trudno nawet mówić o wielkiej różnicy pomiędzy jakością sprzętu proponowanego zawodowcom i amatorom, ponieważ boom na sportowy tryb życia sprawił, iż ta druga grupa - ludzie nie uprawiający sportu wyczynowo - może cieszyć się niemal całą gamą rozwiązań sprzętowych dostępnych dla profesjonalistów.
Z pewnością niejeden i niejedna z Was pamięta nie tak zamierzchłą epokę, kiedy to jedna para butów, najczęściej nie do zdarcia, wystarczyła - często też po prostu wystarczyć musiała - do uprawiania przynajmniej kilku dyscyplin sportu. Te czasy odchodzą jednak do lamusa i nie ma to nic wspólnego ze snobizmem - popularność sportu sprawia, iż nawet amatorzy zdają sobie dziś sprawę, że odpowiednie obuwie to podstawowy atrybut każdego trenującego. W tym stwierdzeniu zawiera się zatem ich niebagatelny wpływ na mięśnie oraz stawy narażone na wzmożoną pracę podczas wysiłku. W jaki sposób dobrać odpowiednie buty do treningu i dlaczego jest to tak istotne? Oto kilka podstawowych zasad.
Prosta zasada, która pozwoli zminimalizować ryzyko kontuzji. Jednym z najistotniejszych kryteriów doboru butów powinna być aktywność sportowa, którą podejmujesz lub którą zamierzasz podjąć. Jeśli biegasz, zainwestuj w obuwie biegowe. Jeśli wolisz fitness, kup buty przeznaczone specjalnie do tego celu. Pamiętaj także o tym, by butów treningowych nie używać na co dzień do chodzenia. Buty przeznaczone do biegania mają, rzecz jasna, zupełnie inną specyfikę niż buty do fitnessu, obuwie do treningów cardio i tak dalej. Różnią się podeszwą, sposobem wykonania, zastosowanymi materiałami - rozbieżności jest zresztą znacznie więcej. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to tania inwestycja, ale...
Oszczędzanie na sportowym obuwiu to bardzo krótkowzroczna inwestycja. Dlaczego? Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że źle dobrane albo niezbyt dobre jakościowo buty spowodują urazy: od zwykłego bólu stóp, przez problemy ze stawami czy mięśniami, a na urazach kolan czy kręgosłupa kończąc. Pieniądze, które udało Ci się zachować w ten sposób, wydasz zatem na leki, specjalistów bądź - w najgorszym przypadku - na kosztowne zabiegi lub nawet na operację. Sam wiesz, że to gra nie warta świeczki.
W opublikowanym ostatnio raporcie Ceneo z badań nad zachowaniami konsumenckimi w sieci wynika, iż Polacy z roku na rok coraz chętniej kupują w Internecie, zerkając przy tym na coraz większą liczbę kategorii zakupowych. Wygoda i komfort zakupów oraz rosnące zaufanie do nabywania produktów w sieci nie powinno jednak przesłaniać faktu, że zakup butów w ten sposób wymaga odrobiny rozwagi. Jeśli nie jesteś pewien, czy rozmiar obuwia, które sobie upatrzyłeś, będzie idealnie pasował do Twojej stopy, odwiedź wcześniej sklep w swojej okolicy czy mieście i zmierz przynajmniej jedną parę. Najlepiej tego samego producenta, ponieważ każdy but może posiadać inną numerację. O czym powinieneś jeszcze wiedzieć? O tym, że nie ma prawa ześlizgiwać się z pięty podczas uprawiania sportu - według ekspertów idealny zapas w palcach wynosi od 8 do 10 mm.
Przywykłeś pewnie do tego, że rodzina, znajomi czy w końcu media - choćby poprzez różne akcje propagujące profilaktykę badań - zachęcają Cię do regularnego sprawdzania swojego zdrowia. Mimo że nie jest to tak popularna kwestia, to samo możesz zrobić... ze swoją stopą. Badanie stopy pozwala określić, czy jest neutralna, supinująca, czy pronująca. Na tej samej zasadzie dobierzesz potem rodzaj butów: neutral, supinator albo pronator. Jeśli nie masz możliwości wykonania takiego badania przy użyciu profesjonalnego sprzętu, możesz śmiało pokusić się o nie w domu - wystarczy mokry odcisk stopy na ręczniku.
But idealny to taki, który ma szereg właściwości pozwalających na komfort użytkowania, rozwijanie Twoich umiejętności w przyjemny sposób, chroniących Cię przed urazami oraz ładnie prezentujący się na stopie. Estetyka i ładny wygląd butów sportowych to, oczywiście, kwestia istotna - zgadzamy się ze stwierdzeniem, że obuwie powinno być ładne, jednak w przypadku sportu nigdy nie powinno być głównym i jedynym kryterium wyboru.
Obecnie każdy producent obuwia sportowego umieszcza szczegółowe informacje na temat funkcjonalności i właściwości butów. Poświęć kilka minut na czytanie - dzięki temu możesz nie tylko porównać oferty różnych marek i wybrać tę, która najbardziej odpowiada Twoim indywidualnym wymaganiom, lecz przede wszystkim uniknąć wielu niepotrzebnych urazów. A przy okazji również rozczarowania.