Cholesterol dobry i zły, czyli jajka w diecie

+6
2016-09-16

Jajka są bogatym źródłem cholesterolu. Na temat jego właściwości i wpływu na zdrowie powstało wiele, często sprzecznych ze sobą opinii. Czym jest dobry cholesterol, a czym zły? Czy należy bać się jajek w diecie? I jaki mają wpływ na organizm sportowców?

CZYM JEST CHOLESTEROL?

Cholesterol jest związkiem, który pełni istotną funkcję w naszym organizmie. Możemy dostarczyć go wraz z pokarmem (cholesterol egzogenny), ale jest on również syntetyzowany w naszym ciele, głównie w wątrobie (cholesterol endogenny). Dzienną produkcję endogennego cholesterolu szacuje się na około 1-3 gramów. Tylko połowa tego związku w naszym organizmie pochodzi z diety. Największe ilości cholesterolu pochodzą z produktów pochodzenia zwierzęcego. Bogatym – i powszechnie znanym – źródłem cholesterolu jest żółtko jaj. Na temat jego właściwości i wpływu na zdrowie powstało wiele, często sprzecznych ze sobą opinii. Bez obaw – nie musimy ograniczać jaj w diecie. Wręcz przeciwnie. Niezależnie od tego, co słyszeliście, jajka można jeść niemal codziennie.

CHOLESTEROL "DOBRY" I "ZŁY"

Oprócz tego, że żółtka jaj są bogactwem cholesterolu (1 jajko = 200 mg), zawierają również lecytynę. Substancję niezbędną dla wszystkich komórek organizmu, która rozbija tłuszcz i cholesterol na mniejsze cząsteczki, zapobiegając osadzaniu się ich na ściankach naczyń. Liczne badania wykazały, że codzienne spożycie lecytyny redukuje poziom „złego” cholesterolu (LDL), podnosząc jednocześnie poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) i zapobiegając miażdżycy. Udowodniono także, że jedzenie dwóch jaj dziennie nie podnosi stężenia cholesterolu we krwi i nie pływa na występowanie chorób sercowo-naczyniowych. Według niektórych naukowców obecność i proporcje tłuszczów zawartych w jajach pozwalają na regulację pracy wątroby i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Do jego wysokiego poziomu, a tym samym ryzyka miażdżycy, zdecydowanie mocniej „przykładają” rękę takie czynniki, jak palenie papierosów, picie alkoholu, nadwaga, brak aktywności fizycznej, dieta bogata w tłuszcze nasycone, tłuszcze typu trans czy słodycze.

Bogactwem jajek są tłuszcze nienasycone (kwasy omega-3 i omega-6). Jedno jajko zawiera jedynie 70 kalorii, za to obfituje w witaminy i minerały (witaminy A, D, E, K, B12, kwas foliowy, ryboflawinę, potas, wapń, siarkę, fosfor, żelazo, cynk, sód), które dbają o prawidłowy przebieg wielu procesów w ludzkim organizmie.

JAJKA W DIECIE SPORTOWCA

Dlaczego warto włączyć jajka do diety sportowca? Ponieważ białko jaj zawiera cały komplet aminokwasów egzogennych, a więc takich, których organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, a które są potrzebne do budowy białek ustrojowych, w tym np. także masy mięśniowej. Potrawy z jajek sprawdzą się doskonale jako posiłek przed treningiem - z dodatkiem węglowodanów złożonych (kasze, makarony, komosa ryżowa, amarantus, płatki zbożowe), a także jako posiłek po treningu, np. jako suplement koktajli (szczególnie białko).

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+6
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta sportowca porady odżywianie jajka cholesterol
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE