Element równie istotny co same treningi, bez którego nie da się wypracować pożądanych efektów na siłowni, w klubie fitness, na boisku albo bieżni. Bez względu na to, czy chcesz nabrać masy, wyrzeźbić ciało czy zrzucić kilka niepotrzebnych kilogramów, musisz połączyć aktywność fizyczną z odpowiednią dietą. Nawet jeśli nie trenujesz, powinieneś i powinnaś zadbać o to, co ląduje na Twoim talerzu. Na szali leży zdrowie i dobre samopoczucie. Z nimi znacznie łatwiej osiągniesz wytyczone cele.
W ramach cyklu „W formie przez cały rok” zaczynamy tydzień z dietą, który poprowadzi Marzena Pałasz – dyplomowany dietetyk, dbający o zdrowie, kondycję i urodę swoich pacjentów w poradniach specjalistycznych i współpracujący na co dzień również ze sportowcami.
Marzena ma bardzo duży „przebieg” na naszym blogu. Pisze bowiem dla Ciebie teksty na temat odżywiania od końca 2015 roku. W dziale DIETA znajdziesz dokładnie pół setki materiałów stworzonych przez naszego eksperta – wśród nich porady żywieniowe, teksty dotykające problematyki żywienia sportowców, a także przepisy na zdrowe i pyszne jedzenie. Zanim rozpędzimy się po weekendzie i podrzucimy całkowicie świeże wskazówki, zajrzyj do wcześniejszych tekstów. Gwarantujemy, że mimo upływu kolejnych dni, tygodni i miesięcy żaden z nich nie stracił na aktualności.
-----
Mimo że to bardzo prosta reguła, rzesze ludzi o niej zapominają. Ze statystyk wynika, że wielu z nas jest zwyczajnie odwodnionych. Ile wody należy dostarczać do organizmu każdego dnia?
Dorosła kobieta powinna pić przynajmniej 2 litry, zaś mężczyzna – 2,5 litra wody dziennie. Jej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest niebagatelny: zapewnia prawidłowy przebieg procesu termoregulacji, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej, poprawia czynności układu moczowego, w szczególności funkcjonowanie nerek, a także odpowiada za prawidłowe działanie układu pokarmowego. Wyliczankę korzyści należy jeszcze uzupełnić o odpowiednie nawilżenie skóry i obniżanie łaknienia – głód bywa bowiem często mylony z pragnieniem.
W przypadku sportowców nawadnianie organizmu stanowi jeszcze ważniejszą kwestię. Ubytek składników mineralnych, które tracisz podczas wysiłku wraz z potem, należy uzupełnić w odpowiedni sposób. Marzena przygotowała zestawienie różnych wód, które wybierasz podczas codziennych zakupów. Czy zastanawiasz się wtedy, jaka woda będzie najlepsza do uzupełnienia ubytków w organizmie podczas wysiłku fizycznego?
-----
Załóżmy, że na początku roku postanowiłeś wziąć się za siebie. Wprowadziłeś odpowiednie zasady żywieniowe i zacząłeś się ruszać. Po blisko miesiącu zmiana przynosi widoczne efekty, co mobilizuje Cię jeszcze mocniej, by trwać w postanowieniach. Do czasu. Nagle przychodzi zastój. Waga się zatrzymuje i ani drgnie. Mimo że nadal sumiennie przestrzegasz zaleceń, dbasz o to, co ląduje na Twoim talerzu i uprawiasz sport, nic się nie zmienia. To moment, w którym możesz się poddać. W którym możesz wrócić do starych nawyków. Ale... nie rób tego. Nie warto. Dlaczego?
W najnowszym tekście o adaptacji metabolicznej, fizjologii ludzkiego ciała i sposobach na radzenie sobie z nieruchomą wskazówką na wadze wyjaśnia Marzena.
-----
Odpowiednio zbilansowana dieta jest w sporcie niezbędnym składnikiem sukcesu. Źle odżywiony organizm nie będzie w stanie wypracować dobrych efektów treningu (odpowiedniej masy ciała, wydolności, siły) czy dostatecznie się regenerować po wysiłku. Idealnym rozwiązaniem jest codzienne praktykowanie założeń ustalonego planu żywieniowego.
Niestety, czasem mimo starań nie ma możliwości zjedzenia zbilansowanego posiłku. Zdarza się również, że treningi trwają codziennie po kilka godzin, podczas których organizm ma znacznie większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze niż zwykle. Brak czasu utrudnia natomiast utrzymywanie balansu i wyklucza przygotowanie dodatkowych przekąsek. Wtedy z pomocą przychodzi suplementacja.
Nasz ekspert pisał o tym przed kilkoma miesiącami – KLIKNIJ TUTAJ. Teraz ponawia temat, tyle że w formie filmu. Jak zgrać suplementy diety z codziennymi nawykami żywieniowymi? I kiedy należy je stosować?
-----
Odżywianie jest kluczowym elementem trybu życia każdego miłośnika sportu, niezależnie od celu, jaki chce osiągnąć. W swojej pracy bardzo często spotykam się z pytaniami od sportowców o odżywianie przed treningiem i po treningu – mówi Marzena Pałasz.
Przed treningiem należy zapewnić organizmowi odpowiednią ilość energii na możliwie jak najdłuższy okres, przy czym trzeba pamiętać, aby nie przeciążać układu pokarmowego. Po ciężkostrawnym posiłku intensywny wysiłek fizyczny może skutkować nieprzyjemnymi objawami i dyskomfortem – wzdęciami, bólami brzucha, uczuciem ciężkości, znużeniem czy nudnościami. O tym, co jeść przed treningiem i po jego zakończeniu pisaliśmy szerzej w TYM TEKŚCIE.
W ramach tygodnia z dietą wracamy do tematu – oto przepisy na przekąskę przedtreningową i koktajl, który możesz wypić po wysiłku fizycznym. Plus kilka istotnych rad od naszej ekspertki.
Po więcej zajrzyj do naszego działu z PRZEPISAMI.