Dieta sportowca: menu na problemy ze stawami

+1
2016-06-11

Sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie często borykają się z problemem ze stawami. Stawy narażone są na urazy podczas wielu form aktywności fizycznej – podczas biegania, zajęć na siłowni i w klubie fitness, a także w piłce nożnej. W jaki sposób dieta może pomóc w powrocie do pełnej sprawności.

Sportowcy mający problemy ze stawami powinni ograniczać spożycie tłustego nabiału i mięsa ze względu na zawarty w nim kwas arachidonowy, który przyczynia się do powstawania w organizmie prostaglandyn, związków o działaniu prozapalnym. Kwas arachidonowy znajduje się również w jajach i wędlinach. Najlepiej ograniczyć spożywanie mięsa lub jeść wyłącznie chude mięso, np. drób. Zaleca się również spożywanie dużej ilości tłustych ryb morskich, które obfitują w kwasy omega-3. Dlaczego wysoka podaż kwasów omega-3 jest korzystna? Ponieważ wykazują one działanie przeciwzapalne i  przyczyniają się do zmniejszenia koncentracji kwasu arachidonowego.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 o dobroczynnym działaniu zawarte są również w tłuszczach roślinnych. Żeby pomóc stawom, najlepiej spożywać olej lniany, rzepakowy i oliwę z oliwek, a także produkty takie jak orzechy włoskie czy siemię lniane. Należy jednak unikać olejów, w których występują w przewadze kwasy omega-6: oleju słonecznikowego, sojowego, kukurydzianego czy pestek słonecznika.

Nie zapominajmy o owocach i warzywach. Obfitują one w antyoksydanty, które wymiatają z organizmu wolne rodniki i zapobiegają wystąpieniu reakcji zapalnej, a także w witaminę C. Witamina ta regeneruje z kolei uszkodzony kolagen zawarty w stawach. Wśród warzyw występują jednak takie, które niekoniecznie służą naszym stawom. Do tego grona trzeba zaliczyć m.in. ziemniaki, pomidory, paprykę oraz bakłażana.

Z drugiej strony istnieje szereg produktów spożywczych mających działanie przeciwzapalne. Do tej grupy zaliczają się:

– imbir, kurkuma, cynamon, rozmaryn, tymianek, bazylia, czosnek, gałka muszkatołowa,

- olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie, tran,

- owoce bzu czarnego, żurawina, porzeczka czarna, czerwone winogrono, granat, borówki, szałwia hiszpańska (chia).

Wspomniany już kolagen zawarty jest naturalnie we wszelkiego rodzaju galaretkach, które także powinno się jeść w większych ilościach, gdy mamy problemy ze stawami. Na koniec warto dodać informację o napojach spożywanych na co dzień. Mocna czarna herbata oraz kawa to dwa szczególne napoje, których spożycie powinno się ograniczyć w trakcie powrotu do formy.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+1
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta kontuzje odżywianie
WRÓĆ