Dietetyczne fakty i mity, cz. II

0
2016-02-24

Świadomość żywieniowa każdego z nas sukcesywnie wzrasta. Wiemy, jak istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma odpowiednio zbilansowana dieta. Przed zakupem określonego produktu coraz częściej sięgamy po informacje zawarte na opakowaniu, a także słuchamy głosów płynących do nas z różnych stron na temat zdrowego odżywania. Sygnały te są jednak wielokrotnie sprzeczne. Dlatego w cyklu "Dietetyczne fakty i mity" będziemy się z nimi regularnie rozprawiać.

Czy słodkie produkty faktycznie pozbawione są cukru? Czy ciemne pieczywo jest zdrowsze od białego? I czy każdy człowiek powinien jeść kolację do godziny 18? Sprawdź to w kolejnej dawce żywieniowych rewelacji od naszego eksperta, dietetyk Marzeny Pałasz.

STWIERDZENIE NR 4: Słodycz bez cukru?

Co sprawia, że produkt, do którego nie dodano cukru, jest słodki? Należy zwrócić uwagę na skład produktu. Słodycz może bowiem być ukryta pod licznymi nazwami, takimi jak m.in. syrop glukozowy czy glukozowo-fruktozowy, ekstrakt jęczmienny, słodowy lub słodowo-jęczmienny, saharoza, glukoza, fruktoza, melasa czy syrop kukurydziany. Produkty typu light, które są słodkie, lecz pozbawione kalorii, swój smak zawdzięczają słodzikom takim jak sorbitol, mannitol, izomalt, maltitol, laktitol, acesulfam K, aspartam, kwas cyklaminowy, sacharyna, taumatyna, sukraloza, neotam i wiele innych. Liczne badania wykazały, że sztuczne substancje słodzące mogą wywołać wzdęcia, bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu i być przyczyną wzrostu zapadalności na różne choroby, np. nowotwory.

OCENA EKSPERTA: MIT

__________

STWIERDZENIE NR 5: Ciemne pieczywo jest zdrowsze od białego.

W tym stwierdzeniu kryje się prawda, pod warunkiem, że ciemne pieczywo wyprodukowane jest z mąki razowej. Warto jednak pamiętać, że ciemny chleb to nie zawsze synonim chleba razowego. Często można spotkać się z pieczywem z mąki białej, które zostało zabarwione np. karmelem. Aby zatuszować oszustwo, do takiego pieczywa często dodaje się różne ziarna (słonecznik, sezam, nasiona lnu, pestki dyni itd.). Jeśli mamy taką możliwość, czytajmy skład na etykiecie - chleb razowy powinien mieć w składzie mąkę razową na pierwszym miejscu (typ ok. 2000), powinien być również zbity i ciężki, nigdy pulchny i wyrośnięty. Nie dajmy się zwieść pozorom - pieczywo pełne pełnoziarniste nie w każdym przypadku oznacza pieczywo z mąki pełnoziarnistej.

OCENA EKSPERTA: FAKT

__________

STWIERDZENIE NR 6: Kolację powinno się zjeść do godziny 18.

Godzinę ostatniego posiłku powinno się ustalać indywidualnie. Najistotniejszym determinantem jest pora, o której chodzi się spać. Ostatni posiłek powinien być zjedzony około 3-4 godziny przed snem. Osoba idąca spać o godz. 21 może zjeść zatem kolację około godz. 17-18, ale już osoba wybierająca się do łóżka o północy powinna spożyć ostatni posiłek o godz. 20-21. Oprócz godziny spożywania kolacji liczy się również jej jakość - organizmowi należy dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, ponieważ pracuje przez cały czas naszego snu.

OCENA EKSPERTA: MIT

__________

CZYTAJ TEŻ:

Dietetyczne fakty i mity, cz. I

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
0
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta dietetyczne fakty i mity odżywianie porady cukier pieczywo
WRÓĆ