Dietetyczne fakty i mity, cz. III

+2
2016-03-25

Czy wszystkie kalorie są sobie równe? Czy zdrowa żywność jest, jak uważa wielu, niesmaczna? I ile prawdy zawiera się w stwierdzeniu, że jesteś tym, co jesz? Oto kolejna porcja wiedzy na temat odżywiania w cyklu "Dietetyczne fakty i mity" od naszej specjalistki, dietetyk Marzeny Pałasz.

STWIERDZENIE NR 7: Kaloria kalorii nie jest równa

W dietetyce liczenie kalorii nie jest najważniejsze podczas bilansowania planu żywieniowego. Po pierwsze, nie da się porównać produktów spożywczych tylko pod względem energetycznym. Żywność powinna dostarczać także składniki odżywcze. Dlatego nie wystarczy jedynie sprawdzać, ile kalorii dostarcza dany produkt, ale trzeba zwrócić także uwagę na wartości, jakie otrzyma nasz organizm - białka, tłuszcze, węglowodany, ich jakość, ilość i proporcje, witaminy, składniki mineralne, itp. Można spożyć 200 kcal, jedząc ciastko, ale można dostarczyć tę samą liczbę kalorii, spożywając np. kurczaka z warzywami lub zdrową kanapkę. Skupianie się tylko na kaloryczności diety może doprowadzić do niedoborów w organizmie.

Po drugie, diety oparte wyłącznie na liczeniu kalorii nie uwzględniają faktu, że każdego dnia możemy mieć inne wydatki energetyczne. Poddajemy się różnym aktywnościom, podobnie jak zaliczamy dni z mniejszą dawką ruchu. Powinniśmy wówczas skupić się na modyfikacji planu żywieniowego i mieć dowolność w stosowaniu zamienników.

OCENA EKSPERTA: FAKT
__________

STWIERDZENIE NR 8: Zdrowa żywność jest niesmaczna

Jedzenie jest podstawową funkcją organizmu. Jej celem jest dostarczenie organizmowi niezbędnych budulców i energii, owszem, ale powinno być również przyjemnością. Smak jest zmysłem, który domaga się zaspokojenia w postaci przyjemnych doznań. Dlatego, przechodząc na zdrowy styl odżywiania, nie powinno się wprowadzać rewolucji smakowej, ponieważ na dłuższą metę trudno ją utrzymać. Jedzenie nielubianych potraw wywoła po czasie znużenie dietą i frustrację, a w końcowym rozrachunku spowoduje wilczy głód smaków, za którymi się tęskni. Zdrowa dieta może być smaczna i dostosowana do indywidualnych upodobań. Zdrowe odżywianie to odpowiednie wybory, prawidłowe łączenie produktów i bilansowanie ilości spożywanego jedzenia i wartości, które ze sobą niesie.

OCENA EKSPERTA: MIT
__________

STWIERDZENIE NR 9: Jesteś tym, co jesz

Pewnie słyszeliście to zdanie wiele razy, zastanawiając się, ile w nim prawdy. Otóż wszystko, co jemy, zostanie "wbudowane" w nasz organizm. Od tego, co mu serwujemy, zależy, czy będzie sprawnie funkcjonował i w jakiej będzie kondycji. Składniki żywnościowe wpływają na wygląd - skórę, włosy, paznokcie, sylwetkę. Żywność oddziałuje też na stan psychiczny. Tak jak istnieją składniki, które powodują wydzielanie hormonów szczęścia, tak niedobory niektórych witamin i minerałów sprzyjają występowaniu depresji. Żywienie wpływa także na stan umysłowy. O szczegółach napiszemy w kolejnych artykułach o diecie na blogu.

OCENA EKSPERTA: FAKT

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+2
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta dietetyczne fakty i mity odżywianie zdrowa żywność kalorie
WRÓĆ