Dietetyczne fakty i mity, cz. IV

0
2016-04-25

Czy nadwagę dziedziczymy w genach? Jakie pułapki czekają nas w jogurtach? I czy można być jednocześnie otyłym i... niedożywionym? Kolejna porcja "Dietetycznych faktów i mitów", z którymi mierzy się nasz ekspert od odżywiania, dietetyk Marzena Pałasz.

STWIERDZENIE NR 10: Mam figurę po mamie, a nadwagę zapisaną w genach

To prawda, że dziedziczymy skłonności do chorób i schorzeń. Jeśli w rodzinie występują choroby (cukrzyca, dyslipidemie, zaburzenia metaboliczne, nowotwory), znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Ale to nie znaczy, że jesteśmy skazani na zachorowanie. W głównej mierze nasz stan zdrowia zależy od naszego stylu życia, aktywności, nawyków i diety. Jeśli w danej rodzinie z pokolenia na pokolenie powtarza się określona choroba, zróbmy wszystko, co możemy, by się przed nią ustrzec. To samo dotyczy nadwagi i otyłości. Rodzimy się z konkretną liczbą komórek tłuszczowych i tendencją do łatwego przybierania masy tłuszczowej lub odwrotnie. Wdrażając odpowiednie nawyki, możemy jednak cieszyć się zdrowiem, doskonałą kondycją oraz wymarzonym wyglądem. Dieta to najtańsza i najprostsza profilaktyka.

OCENA EKSPERTA: MIT

__________

STWIERDZENIE NR 11: Otyły i... niedożywiony?

Z otyłością czy nadwagą mamy do czynienia wtedy, gdy w organizmie występuje podwyższony poziom tkanki tłuszczowej. Organizm magazynuje w ten sposób nadmiar energii z nadwyżki kalorycznej w diecie. Ale przy otyłości czy nadwadze często obserwuję duże niedobory pokarmowe. Najczęściej jest to spowodowane spożyciem nadmiernej liczby pustych kalorii, czyli pożywienia, które ma dużą wartość kaloryczną, jednak nie dostarcza wartościowych składników, z których organizm mógłby korzystać (słodycze, fast foody, słodkie napoje, wysokoprzetworzone przekąski - chipsy, dania w proszku, itp.). Przyczyną takiego stanu rzeczy są źle skomponowane posiłki, co skutkuje zmniejszoną przyswajalnością składników odżywczych. Odżywiając się, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość spożywanego pokarmu i pamiętać, że celem jest odżywienie organizmu, a nie tylko najedzenie się.

OCENA EKSPERTA: FAKT

__________

STWIERDZENIE NR 12: Jogurt jest dobry na wszystko

Jogurt to sfermentowane mleko, do którego dodane zostały probiotyczne bakterie. Bakterie probiotyczne wpływają korzystnie na nasz organizm. Zasiedlając jelita i mnożąc się, pomagają pozbyć się patogennych drobnoustrojów, które wywołują wiele schorzeń. Na rynku mamy szeroki wachlarz wyboru jogurtów. Niestety, większość z nich jest jogurtem... tylko z nazwy. 

W składzie prawdziwego jogurtu nie powinno znajdować się nic więcej poza mlekiem i bakteriami probiotycznymi. Żadnego cukru, żadnych barwników i ulepszaczy, a na pewno nie mleko w proszku. Prawdziwy jogurt nie powinien być słodki i kolorowy. Pamiętajmy, że do jogurtu możemy sami dodać owoce czy bakalie, poprawiając w ten sposób jego smak. Nie jest prawdą, że jogurt poprawi nasze zdrowie, rozwiąże problemy trawienne i zwiększy odporność organizmu. Wszystko zależy od ilości bakterii probiotycznych i tego, czy przetrwają całą drogę w układzie pokarmowym, zanim dotrą do jelit. Często niezbędna jest także suplementacja probiotykami.

OCENA EKSPERTA: MIT

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
0
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta dietetyczne fakty i mity odżywianie otyłość nadwaga
WRÓĆ