Dietetyczne fakty i mity, cz. V

+3
2016-05-12

Czy jeśli wyeliminujemy tłuszcz z diety, pozbędziemy się nadmiaru kilogramów? Czy w diecie występują produkty, które trzeba opatrzyć napisem "zakazane"? I czy istnieje dieta, która skutecznie wymodeluje Twoją sylwetkę? Przed Wami kolejna, piąta już, porcja wiedzy z zakresu odżywiania od Marzeny Pałasz w serii "Dietetyczne fakty i mity".

STWIERDZENIE NR 13: Aby pozbyć się tkanki tłuszczowej, trzeba wyeliminować tłuszcz z diety

Tłuszcze, obok białek i węglowodanów, są niezbędnym składnikiem odżywczym w diecie. Tłuszcze są też najbardziej kalorycznym mikroskładnikiem, ponieważ 1g dostarcza 9 kcal (dla porównania, 1g węglowodanów i białek dostarcza 4 kcal). Jednak są niezbędne, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Nie można wyeliminować tłuszczu z diety, ale można zwrócić uwagę na jego jakość i źródło. Wzbogacajmy dietę w naturalne oleje roślinne (orzechy włoskie, siemię lniane, pestki dyni, słonecznik). Wybierając tłuszcze, zawsze korzystajmy z tych w naturalnej postaci - takie są np. oleje w postaci płynnej, nigdy utwardzane, a także tłuszcze pochodzenia zwierzęcego w najmniej przetworzonych produktach. Zwracajmy uwagę na tłuszcze ukryte np. w wyrobach cukierniczych. Ważna jest nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość.

OCENA EKSPERTA: MIT

__________

STWIERDZENIE NR 14: W diecie nie ma zakazanych produktów

Jeśli decydujemy się zmienić naszą dietę na bardziej zdrową; jeśli mamy cel, aby schudnąć lub rozpoczynamy przygodę ze sportem, często rezygnuje się z ulubionych produktów. Nie warto rezygnować z ulubionych smaków. Badania naukowe udowodniły, że ludzie, którzy poddawali się restrykcyjnym dietom, eliminując z niej ulubione produkty, doświadczały efektu jojo. Jeśli każe nam się rezygnować z czegoś, co bardzo lubimy (np. z chleba, czekolady, makaronu), tworzy się syndrom zakazanego owocu, na który będzie pojawiać się jeszcze większa ochota. Po czasie zjemy dużo większe ilości takich produktów niż zwykle, przez co organizm nie nadąży z nadwyżką kalorii. Lepiej jest tak zbilansować swoje menu, by znaleźć miejsce na swoje ulubiony produkty. Nie znaczy to, by jeść byle co, ale wybierać właściwie. Ilość, jakość i pora spożywanego jedzenia ma ogromne znaczenie.

OCENA EKSPERTA: FAKT

__________

STWIERDZENIE NR 15: Istnieje skuteczne dieta na "płaski brzuch" albo "grube uda"

Niestety, samą dietą nie da się wymodelować sylwetki. Budowa ciała w znacznej mierze zależy od genetyki. Poprzez żywność nie da się schudnąć w wybranej partii ciała. Na diecie redukcyjnej tkanka tłuszczowa będzie spalała się z całego ciała. W pewnym miejscach może być jej cały czas proporcjonalnie więcej. Nie istnieją cudowne sposoby dietetyczne, aby schudnąć tylko z jednego obszaru ciała. Do modelowania sylwetki niezbędne jest włączenie odpowiednich treningów, które będą dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.

OCENA EKSPERTA: MIT

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+3
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dietetyczne fakty i mity dieta odżywianie porady efekt jojo
WRÓĆ