Hummus, potrawa pochodząca z Libanu, jest wytwarzany z nasion ciecierzycy pospolitej. Występuje w wielu wariantach – jako zimna przekąska, spożywana z chlebem pita, ale zasadniczymi składnikami hummusu są zawsze: ciecierzyca (ugotowana i utarta), zmiażdżony czosnek, tahini (pasta sezamowa), oliwa, sok z cytryny i przyprawy (przede wszystkim kmin rzymski, niekiedy pietruszka).
Hummus stał się bardzo popularny w Europie, zwłaszcza wśród wegetarian i wegan, ze względu na zawartość witamin i składników mineralnych: witaminę C, B6, kwas foliowy, żelazo, mangan, białko, błonnik pokarmowy i kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Można go jeść na śniadanie, obiad czy kolację, a podany z surowymi warzywami (np. słupkami marchewki, ogórka i selera naciowego) staje się bardzo zdrową przekąską.
Jego uniwersalność jest jeszcze większa, biorąc pod uwagę fakt, że bez obaw mogą go jeść osoby na diecie bezglutenowej, diabetycy i dzieci. Sportowcy i osoby aktywne mogą spożywać hummus jako dodatek do przekąski przed treningiem. Hummus można również śmiało podać na stół podczas imprezy. Na pewno będzie lżejszym i zdrowszym wyborem niż gotowe przekąski.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Możemy użyć gotowej pasty tahini lub przygotować ją samodzielnie: 5 łyżek ziaren sezamu wysypujemy na suchą patelnię i mieszając co jakiś czas, delikatnie prażymy. Następnie mielimy, dodajemy 2 łyżki oliwy i dokładnie blendujemy.
Tahini łączymy z czosnkiem, sokiem z połowy cytryny, olejem sezamowym i kminem. Miksujemy na gładką masę.
Dodajemy stopniowo ciecierzycę i razem miksujemy na pastę. Następnie wlewamy stopniowo gorącą wodę (np. ok. 100 ml lub więcej dla uzyskania odpowiedniej konsystencji) i cały czas miksujemy do uzyskania jednorodnej, gładkiej i kremowej masy.
Im dłużej miksujemy, tym hummus będzie bardziej kremowy i mniej ziarnisty. Im więcej dodamy wody, tym będzie mniej gęsty.
Podajemy ze słupkami ulubionych warzyw lub z pieczywem pełnoziarnistym.
SMACZNEGO!