Jeśli pijesz, rób to z głową. Alkohol i jego wpływ na zdrowie

+2
2016-04-09

Nieodzowny towarzysz imprez. Rozluźnia, przyprawia o zawrót głowy, a w nadmiernych ilościach przynosi wiele szkód. Mowa o C2H5OH, czyli alkoholu etylowym, składniku napojów dla dorosłych. Dlaczego kobiety są narażone na zatrucie alkoholowe bardziej niż mężczyźni? Co oznaczają alkoholowe "puste kalorie"? I który alkohol, pity w rozsądnych ilościach, potrafi mieć pozytywny wpływ na zdrowie?

Alkohole nazywane są pustymi kaloriami, ponieważ dostarczają do organizmu wyłącznie energię bez żadnych składników odżywczych. 1 gram alkoholu to około 7 kcal. Dla przykładu: 1 gram białek i węglowodanów dostarczają 4 kcal, a 1 gram tłuszczu - 9 kcal. Osoby będące na diecie niskokalorycznej powinny szczególnie uważać na alkohole słodkie (np. likiery), a także na łączenie alkoholu z sokami i napojami. Alkohol w krótkim czasie pobudza apetyt, nie wykazując przy tym zdolności do generowania uczucia sytości. Ponadto wpływa na odczucia smakowe, zmieniając zwłaszcza percepcję smaku słonego. Między innymi stąd bierze się tak popularny wzrost spożycia potraw słonych - chipsów, solonych orzeszków, paluszków, fast foodów czy marynat - w czasie konsumpcji alkoholu.

Alkohol ulega przemianom w wątrobie w wyniku działania enzymu zwanego dehydrogenazą alkoholową. Rozkładany jest do aldehydu octowego, z którego w wyniku kolejnych przemian powstaje octan i dwutlenek węgla. Wątroba jest w stanie metabolizować tylko pewną część wypitego alkoholu, niezależnie od jego ilości w organizmie. Tempo metabolizowania alkoholu zależy od predyspozycji genetycznych, płci oraz spożywanego wraz z alkoholem pokarmu. Kobiety są bardziej narażone na zatrucie alkoholowe niż mężczyźni. Dlaczego?

U kobiet obserwuje się niższą aktywność dehydrogenazy alkoholowej, czyli enzymu rozkładającego alkohol. Stąd bierze się wolniejsze tempo metabolizowania alkoholu. Uważa się, że na różnicę w tempie przemiany alkoholu ma również wpływ skład ciała. W organizmie kobiecym znajduje się mniejsza ilość wody niż u mężczyzn, więc ta sama ilość alkoholu przypadnie u kobiet na mniejsze ilości wody. Aby spowolnić proces wchłaniania alkoholu, podczas picia powinno się spożywać potrawy o wyższej zawartości tłuszczu. Proces metabolizowania alkoholu przebiega wolniej niż proces wchłaniania, zatem gromadzeniu się alkoholu w organizmie i zatruciu nim można zapobiec wyłącznie przez kontrolowanie jego spożycia.

ALKOHOL NA ZDROWIE?

Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj wypijanego napoju alkoholowego. Uważa się, że picie wina czy piwa jest korzystniejsze niż picie napojów spirytusowych. Dzieje się tak ze względu na zawartość, w tych pierwszych, składników bioaktywnych, mających pozytywny wpływ na organizm, m.in. przeciwutleniaczy, aminokwasów i witamin.

Sportowcy, niezależnie od rodzaju uprawianej aktywności fizycznej, powinni unikać alkoholu. Oczywiście, okazyjne napicie się nie spowoduje spadku kondycji ani natychmiastowych skutków ubocznych. Unikać go należy jednak w okresie okołostartowym. Z pewnością najlepszym wyborem jest wino czerwone, bogate w resweratrol - polifenol, który jest przeciwutleniaczem, a więc chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, działa przeciwzapalnie i korzystnie wpływa na układ krążenia.

Podczas konsumpcji napojów alkoholowych najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i świadomość, że gdy przesadzi się z jego ilością, następnego dnia organizm odwdzięczy się bólem głowy, nudnościami, rozdrażnieniem czy rozbiciem. Kiedy już po niego sięgamy, pamiętajmy o jednej zasadzie: umiarze.

__________

PRZECZYTAJ TEŻ: 

Odkryj tajemnicę metabolizmu 

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+2
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta odżywianie alkohol metabolizm
WRÓĆ