Słodycze lubi jeść chyba każdy. Zamiłowanie do słodkiego smaku wiąże się z tym, że nasz pierwszy pokarm również jest słodki. Smak ten kojarzy się z bezpieczeństwem, zaspokojeniem pierwotnych potrzeb i spokojem. Dlatego później, w stresowych sytuacjach lub gdy jest po prostu smutno, człowiek tak chętnie sięga po słodycze.
Od słodyczy można się uzależnić, ale cukier jest niezdrowy. Wiemy to nie od dziś. Cukier odpowiada za wiele chorób metabolicznych. Oprócz cukru, w słodyczach możemy znaleźć inne niezdrowe składniki, takie jak tłuszcze trans (o ich szkodliwości pisałam TUTAJ), aromaty, ulepszacze smaku i konserwanty. Czy to oznacza, że musimy rezygnować z jedzenia słodkości, by zachować zdrowie i sylwetkę?
Naturalnie, że nie. Powinniśmy jednak wybierać je z głową i spożywać w umiarze. Czytać skład produktów, by sięgnąć po te, które są jak najmniej przetworzone, o jak najmniejszej ilości cukrów i tłuszczu, a najlepiej wyprodukowane wyłącznie z naturalnych składników. Idealnym rozwiązaniem jest przygotowywanie słodyczy samemu. Brak czasu nie jest dobrą wymówką. Dlaczego?
Ponieważ dziś przedstawiam wam trzy propozycje na pyszne słodkości, których przygotowanie zajmuje trzy kwadranse. Czasami wyprawa do sklepu trwa dłużej!
Oto przepisy na czekoladowe trufle, jaglano-kokosowe ciasteczka oraz owocowe crumble, czyli po prostu owoce pod kruszonką. Smacznego!
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Daktyle zalewamy ciepłą wodą i moczymy przez 30 minut. Następnie odsączamy i miksujemy za pomocą blendera razem z migdałami. Czekoladę dzielimy na kostki i rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Dodajemy mleko i mieszamy, aż czekolada się rozpuści. Czekoladę i ugotowaną kaszę jaglaną dodajemy do zmielonych daktyli i migdałów. Blendujemy aż do uzyskania gładkiej masy.
Z gotowej masy formujemy małe kuleczki i obtaczamy je w ciemnym kakao. Trufle schładzamy w lodówce.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Ugotowaną kaszę jaglaną blendujemy na gładką masę. Dodajemy pozostałe składniki i formujemy spłaszczone krążki/kuleczki. Umieszczamy na sylikonowej macie lub blaszce wyłożonej papierem. Pieczemy w 180 stopniach przez około 20-25 minut.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Śliwki myjemy, drylujemy i kroimy na połówki lub ćwiartki. Mieszamy z mąką ziemniaczaną, rodzynkami i cynamonem. Następnie układamy je w jednym większym lub w kilku małych naczyniach do zapiekania.
Olej mieszamy z ksylitolem, mąką, płatkami owsianymi i wiórkami kokosowymi. Przygotowaną kruszonką posypujemy śliwki. Całość wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i zapiekamy około 20 minut. Deser najlepiej smakuje na ciepło!