Woda i napoje niejedno mają imię

+14
2017-02-20

Niedawny artykuł o zatrzymywaniu wody w organizmie wywołał spore zainteresowanie. Otrzymałam od was sporo pytań, które skłoniły mnie do zatrzymania się jeszcze chwilę przy temacie nawadniania organizmu. O tym, że picie wody to jedna z najważniejszych zasad prawidłowego odżywiania, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie wystarczy jednak pić czegokolwiek, by nawodnić organizm. Szczególnie podczas aktywności fizycznej. Po informacjach zwrotnych od czytelników oraz moich pacjentów widzę, że warto dokonać małego podsumowania i usystematyzować wody oraz napoje.

Oto podział wód ze względu na pochodzenie:

1. Wody naturalne źródlane pochodzą z krystalicznie czystych źródeł znajdujących się w płytszych warstwach pod ziemią. Zawierają mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze, ale ich skład chemiczny może ulegać zmianom.

2. Wody naturalne mineralne pozyskuje się z odwiertów głębinowych. Zawierają co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze, a skład ten jest stabilny.

3. Wody stołowe otrzymywane są w wyniku zmieszania wody źródlanej lub wodociągowej z wodą mineralną lub z dodaniem do wody składnika mineralnego o znaczeniu fizjologicznym.

Pod względem zawartości rozpuszczonych składników mineralnych wody dzielimy na:

1. Wody niskozmineralizowane – zawierające poniżej 500mg/l rozpuszczonych składników mineralnych. Są to naturalne wody źródlane i mineralne.

2. Wody średniozmineralizowane – zawierające od 500 do 1500 mg/l, najczęściej są to naturalne wody mineralne i stołowe. Zdarzają się także wody naturalne źródlane o zawartości minerałów powyżej 500 mg/l, ale ich skład mineralny jest niestabilny.

3. Wody wysokozmineralizowane – zawierające powyżej 1500 mg/l. Są to naturalne wody mineralne i wody stołowe.

CZYM JEST OSMOLALNOŚĆ I JAKI MA WPŁYW NA NASZ ORGANIZM?

Osmolalność, o której będzie mowa w tej części tekstu, wpływa na szybkość opróżniania żołądka oraz tempo wchłaniania wody z przewodu pokarmowego. Im wyższe stężenie cząsteczek, tym dłużej napój zalega w żołądku i wolniej się wchłania. Dlatego wybór napoju ma kolosalne znaczenie dla osób aktywnych fizycznie i sportowców.

1. Napoje hipotoniczne mają niższą osmolalność w porównaniu do płynów w organizmie człowieka. Nadają się do picia na co dzień oraz do nawadniania podczas krótkiego (trwającego maksymalnie 60 minut) i mało intensywnego wysiłku. Wchłaniają się szybko z przewodu pokarmowego i gaszą pragnienie. Przykład? Woda mineralna.

2. Napoje izotoniczne mają taką samą osmolalność jak płyny w organizmie człowieka, są zbilansowane pod kątem zawartości składników mineralnych. Mają na celu skuteczne uzupełnienie straconych elektrolitów podczas aktywności fizycznej oraz dodanie energii. W składzie napojów izotonicznych powinniśmy znaleźć:

– wodę,

– elektrolity, przede wszystkim sód oraz potas magnez, wapń,

– witaminy,

– węglowodany proste: glukozę, fruktozę, maltozę, sacharozę.

W składzie napojów izotonicznych nie powinny natomiast znajdować się chemiczne dodatki, takie jak słodziki, barwniki i konserwanty.

3. Napoje hipertoniczne mają wyższą osmolalność w porównaniu do płynów ustrojowych. Zawierają duże ilości cukru, wchłaniają się gorzej i dłużej zalegają w żołądku. Dostarczają energię, ale nie powinny być wypijane podczas treningów i tuż przed nimi. Do tej grupy zaliczamy napoje energetyczne.

-----

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nawadniania organizmu podczas uprawiania sportu? Dawno temu przygotowałam dla Ciebie tekst o uzupełnianiu utraconych elektrolitów - KLIK.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+14
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: nawadnianie organizmu dieta sportowca porady żywieniowe wody i napoje
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE