Już za kilka dni wszystkie dzieciaki czeka start szkoły. To ostatni gwizdek, by przygotować się jego rozpoczęcie. Podstawowym przedmiotem szkolnym, prócz języka polskiego, historii czy matematyki, jest... plecak. Jakie elementy są najważniejsze w plecaku dla dziecka? Z wuefistą Tomkiem możecie wspólnie przygotować się na rozpoczęcie roku szkolnego - TUTAJ znajdziecie całość tekstu. Oto fragment dotyczący wyboru właściwego plecaka:
Na początku dokonałbym rozróżnienia pomiędzy plecakiem a tornistrem, ponieważ pojęcia te są czasami mylnie traktowane jako ta sama rzecz. Tornister to przedmiot przeznaczony wyłącznie do użytku w szkole, wyposażony w usztywnienie, które samo w sobie waży sporo - dzięki temu zapewnia jednak odpowiednią stabilizację kręgosłupa. Książki naładowane wiedzą muszą swoje ważyć :) Z kolei plecak jest bardziej uniwersalny. Przyda się nie tylko w szkole, ale również do aktywności pozaszkolnej, w każdej sytuacji, w której dziecko gdzieś wychodzi lub wyjeżdża - na wycieczce, podczas pieszych wędrówek, wszelkich wyjazdów, a czasami nawet podczas zwykłego wyjścia do kolegi czy koleżanki na wspólną zabawę. Żeby go trafnie dobrać, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych warunkach, które powinien spełniać.
1. Usztywniana tylna ścianka, która dopasowuje się do pleców, zapobiega urazom i deformacjom kręgosłupa, a także kształtuje prawidłową postawę dziecka. Aby ten warunek został spełniony, należy zadbać o odpowiednio wyregulowane szelki. To już zadanie stojące przed Wami, rodzicami. Albo przed sprzedawcami w sklepie sportowym, którzy powinni wyjaśnić wszelkie wątpliwości i - jeśli zachodzi taka potrzeba - w profesjonalny sposób wytłumaczyć, jak należy wyregulować szelki zgodnie z przyjętymi zasadami.
2. Nie wolno przeładowywać plecaka. Zgodnie z zaleceniami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ciężar tego, co znajdzie się w środku, nie może przekraczać 10 proc. wagi dziecka do 13. roku życia. W przypadku starszych dzieci można zwiększyć obciążenie do 15 proc. wagi ich ciała. Mimo zaleceń wyniki badań wciąż są dalekie od ideału. Według statystyk około 60 proc. dzieci nadal nosi do szkoły przeładowany bagaż. Równomierne obciążenie osiągniecie dzięki odpowiedniej regulacji szelek. Jeśli plecak będzie zwisał, waga jego zawartości może wzrosnąć nawet do 60 proc. wagi ciała dziecka. Zwróćcie też uwagę na prawidłowy sposób noszenia plecaka - koniecznie na obu ramionach. Plecak wiszący na jednym ramieniu wygląda fajnie tylko w amerykańskich filmach ;)
3. Bezpieczeństwo dziecka, które znacznie zwiększa się dzięki odblaskom. Jeśli plecak nie posiada takich elementów, można je dokupić i doczepić do plecaka. To o tyle uniwersalne rozwiązanie, że można nimi... żonglować - z plecaka przenieść na kurtkę, z kurtki na czapkę i tak dalej, w zależności od aktualnych potrzeb i pory roku.
4. Prawie każdy rodzic zna ten widok. Dziecko wraca ze szkoły, otwiera plecak, a w środku wszystko wygląda jak po przejściu huraganu. Lekarstwem na pozbycie się bałaganu są przegródki - im więcej przegródek, tym lepiej. Pozwolą utrzymać niezbędny porządek wewnątrz plecaka i przydadzą się jako miejsce na drobne przedmioty, takie jak piórnik czy pojemnik na śniadanie. Dodatkowo warto sprawdzić, czy plecak posiada uchwyt i zewnętrzną kieszonkę, w którą można włożyć coś do picia.