Sushi... bomba kaloryczna czy odżywcza?

+4
2017-08-23

Lubicie ten japoński przysmak? Ze względu na walory odżywcze i urozmaicenie polecamy włączyć sushi do swojej diety. Przepis na pyszne, domowe sushi znajdziecie na naszym blogu!

Lubicie ten japoński przysmak? Główne składniki sushi to ryż z dodatkiem octu ryżowego oraz w zależności od rodzaju: owoce morza, wodorosty nori, kawałki ryb, warzyw, grzybów, omletu japońskiego, tofu, ziarna sezamowego. Podawane jest z sosem sojowym, wasabi (chrzanem japońskim) oraz plastrami marynowanego imbiru.

Wartości odżywcze

Kaloryczność jednego kawałka może być różna w zależności od składników. Surowe ryby morskie są źródłem białka oraz kwasów tłuszczowe z rodziny omega 3 (kwas eikozapentanowy i dokozaheksaenowy) – tak ważnych dla naszego organizmu. Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, korzystnie wpływają na serce i układ krążenia, wyrównują proifl lipidowy w organizmie, są niezbędne do rozwoju mózgu i układu nerwowego. Sushi jest również źródłem witamin (witamin z grupy B, witaminy A i D) oraz składników mineralnych (fosforu, potasu, magnezu i jodu). Glony nori są bogatym źródłem magnezu, fosforu, potasu, cynku, miedzi i manganu oraz witamin C, E, z grupy B i wit. A pod postacią beta-karotenu.
Kaloryczność sushi zależna jest od jego składników. Jednak nie trzeba się obawiać. Nie należy do bomb kalorycznych. A ze względu na walory odżywcze i urozmaicenie można jak najbardziej włączyć do swojej diety jako okazjonalną przyjemność i wzbogacenie w nowe smaki.

Maki- to ryż z dodatkami owinięty algami morskimi
Nigiri- ryż uformowany w kulki lub wałeczki i połozona na nim ryba lub owoce morza

Dziś podam przepis na domowe sushi. Doskonale nadaje się na wieczorny posiłek.

Przepis na domowe sushi:

Składniki:

1/3 szklanki ryżu
płat nori (prasowane algi morskie)
łosoś lub krewetki
awokado
ogórek świeży
serek twarogowy
ocet ryżowy
sos sojowy
opcjnalnie:
wasabi
marynowany imbir

Przygotowanie:

Ryż ugotować i ostudzić. Jeśli mamy świeży filet łososia to można go ugillować. Można też użyć łososia wędzonego. Jeli wolimy krewetki to można je w zależności od preferencji- grillować lub ugotować. Na bambusowej macie rozkładamy płat nori. Na matowej stronie nakładamy ryż, zosawiając 12 centymetrowy margines. Ruż smaryjemy serkiem tarogowym. Jeśli lubimy ostrzejszy smak to nakładamy cieniutką warst wasabi. Na ryżu układamy rybę lub krewetki i seczki awokado oraz ogórka. Warto wzbogacić nasze sushi w marynowany imbir.
Zawijamy rolkę i kroimy.

Smacznego!!!

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+4
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta dietetyk sushi przepisy
WRÓĆ